Stovykla vaikams Liuksemburge „Bitutės knygų pasaulyje“

Please scroll down for English.

LT:

2019 metų liepos mėn. 15 ‒ 19 dienomis Liuksemburge, Liuksemburgo mieste, vyko pirmoji lietuviška dienos stovykla vaikams „Bitutės knygų pasaulyje“. Mintis organizuoti tokį renginį gimė ieškant būdų, kaip ne Lietuvoje gyvenančius, lietuviškų šaknų turinčius vaikus patrauklia forma skatinti daugiau kalbėtis ir skaityti lietuviškai. Stovykla surengta suvienijus jėgas dviems organizacijoms – Liuksemburgo lituanistinei mokyklai „Avilys“ ir Lietuvoje aktyviai veikiančiai literatūros pažinimo programai „Vaikų žemė“.

Stovyklos idėja – pristatyti vaikams įvairias meno rūšis ir kūrybines profesijas – kilo literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovui ir kūrybiniam įkvėpėjui Justinui Vancevičiui. „Vaikų žemė“ yra neformaliojo ugdymo erdvė, kurios tikslas ‒ vykdyti pokyčius skatinančią edukacinę ir kultūrinę veiklą. Jau ketverius metus programa organizuoja įvairaus amžiaus vaikams skirtas literatūrines dienos stovyklas Lietuvoje, kurių dalyviai kūrybinių, interaktyvių, žaidybinių veiklų metu pažįsta knygas ir jų kūrėjus. Su branduolinės fizikos mokslų daktare Jolanta Švedkauskaite, viena iš Liuksemburgo lietuvių bendruomenės valdybos narių, J.Vancevičius susipažino Vilniuje vykusiame projekto „Lyderių laikas“ renginyje. Dalijantis patirtimi gimė smagios ir turiningos stovyklos Liuksemburge idėja. Iniciatyvių mamų ir susidomėjusios lietuvių bendruomenės Liuksemburge prieš keletą metų sukurta lituanistinė mokykla „Avilys“ – sąlyčio su lietuvių kalba židinys lietuviškų šaknų turintiems vaikams. Norėta, kad stovykla „Bitutės knygų pasaulyje“įkvėptų vaikus kalbėti lietuviškai ten, kur jie gyvena, o ne tik epizodiškai, atvažiavus į Lietuvą pas senelius. „Gyvenant užsienyje išlaikyti vaikų motyvaciją kalbėti lietuviškai yra didelis iššūkis ir darbas, ypač mišriose šeimose. Stovyklos Lietuvoje – puiki proga pramokti kalbą, bet poreikio kalbėti lietuviškai savo aplinkoje neskatina. Šioje stovykloje vaikai gavo labai daug: kalbą, dalelytę kultūros, meilę knygoms, draugų branduolį ir motyvaciją kalbėti lietuviškai Liuksemburge.“ – patirtimi dalinosi J.Švedkauskaitė. Tad organizatorių lūkesčiai išsipildė su kaupu – vaikus įtraukė smagūs nuotykiai knygų pasaulyje, formavosi ir sutvirtėjo lietuviškai kalbančių draugų ratas.

Stovyklai vadovavo išradinga „Vaikų žemės“ komanda – Justinas Vancevičius ir Milda Noreikaitė. Stovyklos veiklos kvietė pažinti kūrybines profesijas ir menus, o siekis skatinti vaikus skaityti lėmė ir kviestinių svečių pasirinkimą. Pirmąją dieną vaikai tyrinėjo mitinių būtybių ir iliustracijų kūrimo pasaulį su rašytoja, iliustratore Kotryna Zyle. „Mano kūryba dažnai tampa savotišku tiltu, skirtu šiuolaikiniams vaikams ir jaunimui pažinti lietuvišką kultūrą, savo šaknis. Taigi sunku būtų įsivaizduoti prasmingesnę kelionę nei ši, kurioje turėjau laimės dalyvauti“, – kalbėjo Kotryna. Antrąją dieną, skirtą teatrui, vaikai patyrimo sėmėsi iš stovyklos vadovės ir profesionalios kino bei teatro aktorės Mildos Noreikaitės. Trečią dieną knygų vaikams autorius Tomas Dirgėla supažindino vaikus su nelengva rašytojo duona. Ketvirtoji diena buvo skirta cirko menui: vaikai gaminosi žongliravimo kamuoliukus, dalyvavo estafetėse. Viską vainikavo piknikas ir staigmenos tėveliams, o stovyklautojai spektaklyje rodė, ką nuveikė per savaitę. „Tai pirmoji programos „Vaikų Žemė“ stovykla užsienyje. Rimtai svarstėme ir kruopščiai rinkome temas, galvodami apie ne Lietuvoje gyvenančius vaikus. Spindinčios mažylių akys ir tėvų atsiliepimai jau po pirmosios stovyklos dienos nuteikė labai optimistiškai. Vaikams pažadėjome būtinai susitikti ir kitąmet. Tikimės, kad tai taps gražia tradicija Liuksemburge, o kitų šalių lietuvių bendruomenes įkvėps organizuoti panašias iniciatyvas!“ – mintimis po stovyklos dalijosi J. Vancevičius.

Stovyklą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba pagal programą „Globalios Lietuvos“ idėjos sklaida“.

EN:

GALERIJA