Literatūrinis pabėgimo kambarys – kels šiurpuliukus ir įtrauks net pačius mažiausius jo lankytojus

Pabėgimo kambariai jau spėjo pavergti lietuvių pramogautojų širdis ir turbūt dažnas suaugęs jau yra pabuvojęs bent viename išradingame tokio tipo kambaryje. Tačiau tokių galvosūkių pritaikytų vaikams, vis dar tenka gerai paieškoti. Per šias Žolines festivalio visai šeimai „Nuotykiai tęsiasi“ organizatoriai kviečia išbandyti šią pramogą ir vaikus – gamtos apsuptyje, Anykščių Dainuvos slėnyje, lankytojų lauks specialiai festivaliui sukurtas literatūrinis pabėgimo kambarys, kuriame vaikai ne tik turės galimybę spręsti galvosūkius, bet ir susipažinti su šiurpuliukus keliančiais „Užkeiktosios pono Kuko knygos“ personažais.

Pabėgimo kambariai – nuo ko viskas prasidėjo?

Už pabėgimo kambarių idėją galime būti dėkingi tolimiesiems rytams, iš kur ir atkeliavo ši pramoga.

„Visa idėja prasidėjo nuo vaizdo žaidimų. Maždaug 2004 metais buvo pradėti kurti vaizdo žaidimai, susiję su tuo, kaip ištrūkti iš kambario. Ir po to Azijoje pirmą kartą atsirado tikrasis pabėgimo kambarys, kur galėjo sudalyvauti dalyviai,“ – pasakoja pabėgimo kambarių kūrėjas Edmund Poliulian.

Angliškai vadinamuose „Escape Rooms“ arba „Escape Games“ vaizdo žaidimuose, kaip ir dabartiniuose pabėgimų kambariuose, žaidėjai turėjo atskleisti kambaryje užkoduotas paslaptis naudodamiesi tik savo išmintimi bei komandos draugų pagalba. Vėliau, 2007 metais, Japonijos bendrovė „SCRAP“ pirmą kartą pakvietė apsilankyti tikrame tokio tipo kambaryje.

Europoje pirmasis pabėgimo kambarys atsirado Vengrijoje, Budapešte. Net nežinodama apie Japonijoje jau populiarėjančią pabėgimo kambarių idėją, vengrų kompanija „Parapark“ sukūrė komandos formavimo žaidimus, kurie iš principo atspindėjo tą pačią koncepciją.

Lietuvoje pabėgimo kambariai pradėjo kurtis nuo 2014 m., o 2017 m. buvo pasiektas pats jų populiarumo pikas.

Ne tik įdomu, bet ir naudinga

Pabėgimo kambariai – puiki laisvalaikio praleidimo pramoga, bet turbūt daugelis sutiks, jog tai ir puikus lavinantis užsiėmimas. Šių kambarių principas paremtas galvosūkių sprendimu, o tai padeda lavinti loginį ir strateginį mąstymą. Daugumoje tokių kambarių veikiama grupėse, todėl neišvengiamai mokomasi dirbti komandoje.

Be kita ko, pabėgimo kambariuose tiek vaikai, tiek suaugusieji lavina savo pastabumą bandydami nedidelėje erdvėje atrasti būtent tai, ko prašoma užduotyje, taip pat tai puiki vieta lavinti  kūrybiškumą – neretai užduotys būna suformuluotos taip, kad žaidėjams tenka į situaciją pažiūrėti netradiciškai ir imtis, atrodytų, beprotiškiausių sprendimų.

„Turbūt geriausia pabėgimo kambarių dalis yra ta, kad visa edukacija vyksta žaidimo metu, to net nejaučiant. Įtraukiantis turinys prikausto dėmesį, leidžia įsijausti į tam tikrus personažus ir lavinti tai, ko galbūt nepavyktų padaryti mums įprastoje kasdienėje aplinkoje,“ – pastebi E. Poliulian.

Šiurpūs pabėgimo kambariai – ne tik drąsiems

 Festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ įsikursiančiame pabėgimo kambaryje lankytojai galės susipažinti su „Užkeiktąja pono Kuko knyga“ ir jos personažais.

„Visas šis pabėgimo kambarys bus susijęs su šia knyga. Kai šitą knygą kažkas palieka atverstą, iš jos pakyla didžiulis rūkas su visokiomis rūko pabaisomis, rūko gyventojais. Pagrindinė užduotis bus tokia, kad reikės kažkaip rasti atsakymą, kaip gi panaikinti tą užkeikimą, kaipgi panaikinti rūką, kuris atkeliavo iš knygos,“ – kambario idėją pristato knygos autorius Tomas Dirgėla.

Vien knygos pavadinimas žadina vaizduotę ir sufleruoja apie kambaryje tūnančias šiurpias paslaptis. Tačiau pabėgimo kambario kūrėjas Edmund ramina ir kviečia apsilankyti šiame kambaryje net ir pačius bailiausius – siaubo elementai tik dar labiau įtraukia į žaidimą ir sustiprina emociją, o šalia mažiausiųjų lankytojų visuomet galės būti tėveliai.

„Jeigu kažkas galvoja, kad siaubo pabėgimo kambariai yra neįmanomi labiau bailiems, gal vaikams ar suaugusiems, tai mes norime parodyti, kad tai yra tikrai įmanoma įveikti. Ir bijoti tikrai nėra ko,“ – sako E. Poliulian.

Šis kambarys nustebins savo unikalumu net visko mačiusius – išskirtinumo jam suteiks ne tik netikėta festivalio aplinka ir literatūrinė tema, bet šiame kambaryje taip pat skambės gyvai atliekama Tomo Dirgėlos muzika.

Apsilankyti šiame pabėgimo kambaryje Anykščiuose bus galima abi festivalio dienas – rugpjūčio 14 ir 15. Festivalis „Nuotykiai tęsiasi“ yra visiškai nemokamas.

Susipažinkite su literatūriniu pabėgimo kambariu šiame vaizdo siužete:

Daugiau apie festivalį „Nuotykiai tęsiasi“

Po atviru dangumi vykstantis šeimoms skirtas literatūros, menų ir vasaros pramogų festivalis „Nuotykiai tęsiasi“ kasmet rengiamas vasarą, nuostabiame Anykščių Dainuvos slėnyje. Tai tikra literatūros, teatro, sporto, muzikos, judančių vaizdų ir vasaros pramogų fiesta. Šiemet festivalis vyks rugpjūčio 14-15 dienomis.

Festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ vaikų taip pat lauks: pažintis su knygų autoriais, įvairiausios kūrybinės dirbtuvės, knygų mugė, filmų visai šeimai peržiūros, ypatingos žaidimų erdvės, pasirodymai, koncertai, spektakliai, susitikimai su retų profesijų atstovais ir dar daug įvairiausių pramogų.

2018 metais festivalis yra gavęs Anykščių rajono savivaldybės „Turizmo gilės“ apdovanojimą nominacijoje „Metų projektas vaikams“, o 2019 metais festivalyje apsilankė net 2500 lankytojų!

Visą festivalio programą rasite čia: www.nuotykiaitesiasi.lt.

Festivalio partneris – Anykščių rajono savivaldybė. Festivalį iš dalies finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Atkreipiame dėmesį, kad pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančias Covid-19 pandemijos valdymo priemones, kiekvienam lankytojui atvykstant į festivalį reikia turėti galimybių pasą, kuris bus tikrinamas prie įėjimo vartų.
Vaikams iki 16 m. galimybių paso turėti nereikia. Visi vyresni nei 16 metų lankytojai turės registruotis užpildydami registracijos anketą.

GALERIJA