Padėkime mažyliams pažinti pasaulį per pojūčius

Kūdikiai ir maži vaikai pasaulį ypatingai jautriai patiria per visus pojūčius – regą, klausą, skonį, uoslę, lytėjimą. Todėl geriausias būdas padėti mažyliui augti – tai kartu stebėti, tyrinėti, įsijausti į tai, kas vyksta aplink. Muzikos, teatro ir meno dermė žadina vaikų jusles, o naujos žinios lengvai ir ilgam įsimenamos.

Kalbamės su ankstyvojo meninio ugdymo eksperte, muzike, knygų autore, “Strazdanėlių” mokyklėlės-darželio savininke Sonata Latvėnaite-Kričeniene, kuri, įkvėpta suomių holistinio ugdymo pavyzdžio ir taikydama jų metodiką, sukūrė autorinę patyriminių užsiėmimų mažyliams seriją „Patirk spalvą“. Užsiėmimo metu mažyliai pažįsta pasaulį, plečia savo akiratį, išreiškia save per šimtą skirtingų saviraiškos kalbų: pamato ir liečia, ragauja ir užuodžia spalvą, išgirsta jos garsą. Į tokius susitikimus edukatorė kviečia šeimas su mažyliais nuo 4 mėnesių iki 3 metų amžiaus. Vienoje tokių edukacijų – „Geltonas susitikimas patiems mažiausiems: pažink pasaulį per pojūčius“ – tėveliai su mažyliais galės sudalyvauti jau šį savaitgalį, rugpjūčio 14-15 dienomis, Anykščių Dainuvos slėnyje vyksiančiame festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“.

„Strazdanėlių“ mokyklėlėje ir darželyje vedate muzikos užsiėmimus, su vyru kuriate muziką vaikams, muzikinius projektus, edukacines knygas, kodėl pradėjote rengti patirtinius užsiėmimus?

Ilgus metus bendradarbiavau su ankstyvojo muzikinio ugdymo pedagogais iš Vokietijos, JAV ir žavėjausi E. Gordono muzikine sistema. Ją taikau savo pamokose ir dabar. Šis nuoseklus domėjimasis ankstyvuoju ugdymu atvedė mane į tarptautinę mokslinę konferenciją Taline, kurioje betarpiškai pažinau suomišką požiūrį į vaiką. Suomijos JAMK taikomųjų mokslų universiteto Muzikos pedagogikos dėstytoja pristatė be galo stiprią muzikinę metodiką vaikams. Pamačiau kaip moko spalvų per muziką ir potyrius. Tai buvo netikėta, nauja ir kartu taip artima, suprantama. Gražus sutapimas, Taline  buvo pristatyta būtent geltona spalva, kurią patirsime ir festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“.

Ar pastebėjote, kokia spalva vaikams patinka labiausiai?

Esu sukūrusi septynių skirtingų spalvų programą. Kiekviena spalva yra tarsi kitas pasaulio patyrimas. Spalvos faktūros, formos, konkrečiai spalvai priskirtos dainelės – kuria vis kitą nuotaiką. Negalėčiau išskirti konkrečios spalvos. Galiu pasakyti, kad lengviausia dirbti, kai būna žalia. Oranžinė pulsuoja karščiu ir Afrikos motyvais, mėlyna spalva nuplukdo į gaivius vandenynus ir paslaptingą žuvų pasaulį. Stebiu tokį dėsningumą, kad esant raudonai spalvai mažyliai tampa aktyvesni, emocingesni. Mėlyna spalva užliūliuoja, vaikai būna nurimę ir susitelkę save. Todėl tai ne tik pasaulio pažinimas, bet ir savotiška terapija tiek mažam, tiek suaugusiam. Visus užburia kvapai ir sningantys žiedlapiai.

Kokia jutiminių susitikimų nauda mažyliui?

Kiekviena spalva žmoguje pabudina skirtingus jausmus ir išgyvenimus. Tad net ir vienkartinis susitikimas būna paveikus. Mažyliai patiria garsų, kvapų, skonių, tekstūrų skirtumus. Viską į vientisą temą jungia ta pati spalva. Festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ pajusime geltoną spalvą. Multisensoriniai susitikimai palieka stiprų įspūdį tiek vaikui, tiek drauge esantiems suaugusiems. Tai lyg idėja, kaip su vaiku galima turiningai ir paprastai pažinti pasaulį žaidžiant, fantazuojant, būnant akimirkoje.

Patirtinėje veikloje svarbus ne rezultatas, o pažinimo procesas, atradimai, galimybė smalsauti, mokymasis žaidžiant. Vaikučiai mokysis šilto-šalto pojūčio, lies įvairias faktūras, turės galimybę pajausti skirtingas formas bei, nebijodami išsitepti ar peršlapti, susikurs unikalų piešinį natūraliais dažais ir gamtinėmis priemonėmis. Tėvelius kviečiu leistis į nerūpestingą pažinimo kelionę, po kurios praturtinsite savo bendravimą su vaiku naujai išmoktomis dainelėmis ir veiklų sumanymais. Toks sutikimas yra ir žingsnis vaiko socializacijos link – pasitikrinsite, kaip mažylis jaučiasi būdamas jam neįprastoje erdvėje, bendraamžių būryje.

Patirtinius užsiėmimus vedate „Strazdanėlių“ darželyje, mokyklėlėje uždarose patalpose. Kaip festivalio „Nuotykiai tęsiasi“ atvira erdvė pakeis užsiėmimus?

 Taip, tas tiesa. Įprastai užsiėmimo erdvę ruošiame labai atidžiai, siekiame, kad nebūtų trikdžių ir vaikas patirtų spalvos magiją. Labai daug dėmesio skiriame spalvos estetikai. Esant sąlygoms, leidžiame vaikams be ribojimo piešti, terliotis, plekšnoti, trepsėti, net maudytis natūraliuose dažuose. Festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ spalvą patirsime gamtos apsuptyje, tad daugiau žaisime, išbandysime gamtines medžiagas. Vis dėlto, kviečiu išdrįsti ir leisti vaikams piešti visu kūnu. Lai patiria kūrybos laisvę ir nevaržomą tyrėjo dvasią! Žinoma, vertėtų atsivežti pakaitinius drabužėlius mažyliui.

Ką patartumėte vaikus atlydėjusiems suaugusiems daryti spalvoto užsiėmimo metu, kad visi išsineštų geriausią patirtį?

Užsiėmimas niekada nebūna vienodas. Turiu planą, bet žiūriu į atėjusius ir prisitaikau prie jų. Tad visą laiką savo plane turiu improvizuoti. Atėję žmonės yra vyksmo kūrėjai. Jų nuotaika, įsitraukimas, drąsos, smalsumo lygis ­– man lyg žinutė, kuria linkme sukti susitikimą. Darna įvyksta, kai esame pozityvūs tiek mokytojo, tiek savo, tiek kitų vaikų atžvilgiu.

Mažyliai pajaučia pasitikėjimą aplinka, kai tėvai aktyviai dalyvauja veikloje, o ne tik stebi. Linkiu visiems džiaugtis akimirka, nesijaudinti, jei vaikas susierzina. Išlaikyta vidinė ramybė padeda greičiau sugrįžti į veiklą. Pasitikėjimas mokytoju taip pat labai svarbu. Klausimas vaikui „Ar tau patinka? Nebijok, daryk!“, skamba kaip perspėjimas, kad kažkas čia nesaugu. Naujoje aplinkoje, kaip žinia, suaugę turi labai atidžiai parinkti sakomus žodžius: „Mums čia jauku. Man smalsu, ką galėsime išbandyti.“ Taip pat nereikia primygtinai raginti mažylio veikti, jei stebi – lai stebi, svarbu, kad pats suaugęs rodytų pavyzdį, kaip veikia, ką daro.

Pastebėjau, kad po užsiėmimo darželyje vaikai renkasi būtent patirtos spalvos kamuoliukus, kreideles. Tad patyrę spalvą stebėkite savo vaikus ir gerėkitės jų augimu.

Apie festivalį „Nuotykiai tęsiasi“

Po atviru dangumi vykstantis šeimoms skirtas literatūros, menų ir vasaros pramogų festivalis „Nuotykiai tęsiasi“ kasmet rengiamas vasarą, nuostabiame Anykščių Dainuvos slėnyje. Tai tikra literatūros, teatro, sporto, muzikos, judančių vaizdų ir vasaros pramogų fiesta. Šiemet festivalis vyks rugpjūčio 14-15 dienomis.

2018 metais festivalis yra gavęs Anykščių rajono savivaldybės „Turizmo gilės“ apdovanojimą nominacijoje „Metų projektas vaikams“, o 2019 metais festivalyje apsilankė net 2500 lankytojų!

Festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ vaikų taip pat lauks: pažintis su knygų autoriais, įvairios kūrybinės dirbtuvės, knygų mugė, filmų visai šeimai peržiūros, ypatingos žaidimų erdvės, pasirodymai, koncertai, spektakliai ir dar daug įvairiausių pramogų. Specialioje erdvėje, į kurią kviečiami tėveliai su 6 mėn. – 3 metų vaikais, mažyliams edukacijas taip pat ves aktorė Gintarė Latvėnaitė, rašytoja ir iliustruotoja Indrė Zalieckienė, aktorė ir muzikantė Greta Šepliakovaitė.   

Atkreipiame dėmesį, kad pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančias Covid-19 pandemijos valdymo priemones, kiekvienam lankytojui atvykstant į festivalį reikia turėti galimybių pasą, kuris bus tikrinamas prie įėjimo vartų.
Vaikams iki 16 m. galimybių paso turėti nereikia. Visi vyresni nei 16 metų lankytojai turės registruotis užpildydami registracijos anketą.

GALERIJA