Šią vasarą Anykščiuose tęsis nuotykiai visai šeimai: literatūros ir menų festivalis sugrįžta

Literatūros sostine tituluojamų Anykščių vaizdingame Dainuvos slėnyje jau trečią kartą įvyks literatūros ir kitų menų festivalis visai šeimai „Nuotykiai tęsiasi“. Renginį organizuoja literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ bei Anykščių rajono savivaldybės L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka. Festivalis įvyks šventinį Žolinių savaitgalį – rugpjūčio 15-16 dienomis. Gausybė literatūros, teatro, muzikos ir kitų kūrybinių veiklų lauks šeimų su atžalomis nuo 0 iki 12 metų. O svarbiausia renginys nemokamas.

Šių metų festivalis skirtas gamtos pažinimui ir jos apsaugai – aplinkai draugiškai gyvensenai, mažinančiai neigiamą poveikį gamtai, aplinkosaugai, klimato kaitos problemoms, tvarumui ir ekologijai. Renginių, edukacijų ir kūrybinių dirbtuvių metu vaikai galės pažinti ir patirti, kaip gamtos gyvenimui, klimato pokyčiams savo mažais, kasdieniais įpročiais galime daryti įtaką ir mes patys. Festivalio svečiai turės progą susitikti su Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojais, arboriste (aukštalipe, „medžių gydytoja“), biologijos mokslų daktare, paskutinius baltuosius raganosius fiksuojančia fotografe ir kitais su gamta susijusių profesijų atstovais.

Žinoma, festivalio renginių dėmesio centre bus vaikų ir jaunimo literatūrą pristatančios veiklos. Būrys garsių knygų kūrėjų į įtraukiančias kūrybines veiklas pakvies įvairaus amžiaus jaunuosius skaitytojus – ir pačius mažiausius, kurie dar tik pradeda vartyti kartonines paveikslėlių knygas, ir jau ūgtelėjusius istorijų atradėjus. Pastariesiems skirtų užsiėmimų metu bus galima išgirsti, kaip kuriami komiksai, surasti miške pasislėpusius mielus knygų herojus, žaisti lauko žaidimus, kuriuos vaikystėje žaidė ir puikiai pažįsta jų tėveliai, ir dalyvauti daugelyje kitų smagių veiklų.

Šventės metu veiks literatūrinė erdvė, kurioje vyks susitikimai su knygų rašytojais ir iliustruotojais. Su užsienyje gyvenančiais lietuvių kūrėjais čia bus galima pabendrauti nuotoliniu būdu.

„Manau, kad festivalio formatas tiesiog tobulai tinka vasarai – gamta, maudynės, žaidimai ir čia pat – susitikimai su rašytojais, istorijų klausymasis, kūrybinės dirbtuvės. Pernai viską išbandžiau savo kailiu ir kaip mama, ir kaip knygų kūrėja – buvo įspūdžių pilnas savaitgalis!“ – sako jau trečius metus festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ dalyvausianti rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zylė. Šiemet ji festivalyje pristatys savo kartoninę paveikslėlių knygą patiems mažiausiesiems „Mažas, kaip vabalėlis“.

Pasak iliustruotojos Gretos Alice, „Nuotykiai tęsiasi“ tampa bendruomenės, kuriai knygos yra ne tik popierius, o gyvenimo būdas, smagiu susibūrimu. „Pačios keisčiausios ir kūrybiškiausios dirbtuvės po atviru dangumi, žaidimai gamtoje, kalbantys medžiai ir daug daug knygų, kurias „skaniausia“ skaityti draugų būryje, sumerkus kojas į upę – tai ir yra didysis nuotykis,“ – dalinasi iliustruotoja. Gretos dėka šių metų festivalyje veiks komiksų skaitykla įvairaus amžiaus komiksų fanams.

Rašytojas Tomas Dirgėla tiesiogiai iš festivalio vietos transliuos autorinę Lietuvos radijo laidą vaikams „Domas ir Tomas“. „Kai vienoje gražiausių Lietuvos vietų susirenka laimingos šeimos, smalsūs vaikai ir vasariškai nusiteikę knygų vaikams autoriai – gero nelauk. Lauk žiauriai gero! Ir nors festivaliui pasibaigus būna smarkiai liūdna, netrukus prisimenu, jog nuotykiai tęsiasi ir su nekantrumu imu laukti kitos vasaros!“ – sako jis.

Šiemet festivalio plakatą kūrė pasaulinio garso Portugalijos iliustruotojas, vienas iš leidyklos „Pato Lógico“ įkūrėjų, daugelio prestižinių apdovanojimų laimėtojas André Letria. Plakato iliustracija paimta iš knygos „Jei būčiau knyga“ (angl. „If I Were A Book“). „Šis kūrinys trumpai ir aiškiai aprašo ir pavaizduoja, ką žmogaus gyvenime reiškia knyga ir kokias galimybes ji atveria. O kai kurios knygos iliustracijos tiesiog tobulai atspindi „Nuotykiai tęsiasi“ idėją. Tad esame labai laimingi, kad André sutiko vieną iš iliustracijų padovanoti festivalio plakatui. Vis dar tikimės, kad ir pats André galės atvykti į Anykščius,“ – sako vienas iš festivalio organizatorių Justinas Vancevičius.

Festivalio naujienas sekite www.facebook.com/nuotykiaitesiasi arba www.nuotykiaitesiasi.lt. Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Anykščių rajono savivaldybė.

Susitikime Anykščiuose rugpjūčio 15-16 dienomis!