Sostinės gatvėmis riedės pirmasis Lietuvoje vaikų „knygiabusas“!

Šių metų spalio 24 – lapkričio 24 d. Vilniuje 7-ojo maršruto troleibuse bus pristatoma vaikams ir paaugliams skirta literatūra. Lankytojai-keleiviai turės galimybę susipažinti su šiuolaikine Baltijos šalių autorių vaikams ir paaugliams skirta literatūra (per trumpo žanro iliustruotas istorijas – knygiukus), susitikti su knygų autoriais, paklausyti įvairovės ir žmogaus teisių klausimus tyrinėjančių istorijų  ir kartu įsivertinti savo nuostatas besikeičiančiame pasaulyje.

Troleibuso lankytojus pasitiks pagal Norvegų autorės Kristin Roskifte knygos „Vienas ir kiekvienas“ (Raštinė, 2021) iliustracijas sukurtos įvairių personažų aplikacijos. „Knygiabuso“ keleiviai galės pasiimti, skaityti, susilankstyti ir susikurti savo bibliotekėles iš knygiukų. Knygiukai – tai 36 rašytojų ir iliustruotojų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos sukurtos trumpos iliustruotos istorijos etninės įvairovės, lyčių lygybės, negalios, eidžizmo ir žodžio laisvės temomis. Knygiukus „knygiabuso“ keleiviai galės skaityti lietuvių, lenkų, ukrainiečių, anglų kalbomis.

Keleivių lauks garsinių knygų ištraukų įrašai įvairovės ir žmogaus teisių tematika. Prie troleibuse esančių personažų rasite QR kodą, kurį nuskenavę galėsite klausytis šių įrašų. Istorijos buvo atrinktos bendradarbiaujant su LRT projektu „Vakaro pasaka“. Tarp jų rasite Audros Baranauskaitės pasakojimą „Kas kutena ausį“ – apie kartais nieko negirdintį arba nieko nematantį berniuką Nuką; Ramutės Skučaitės pagal H. C. Anderseną sueiliuotą pasaką „Bjaurusis ančiukas“. Elwino Brookso White’o pasaką „Gulbės trimitas“ – apie gulbiuką Luji, neturintį balso ir negalintį trimituoti kaip kitos gulbės; Jenso Sigsgaardo istoriją „Palė vienas pasaulyje“ – apie tai, kaip mes reikalingi vieni kitiems ir kad vieniems nebūtų linksma; H. C. Anderseno pasaką „Yra juk skirtumas“ – apie obels šakelę, kuri jautėsi gražesnė ir vertingesnė už pienes, tačiau vėliau suprato, kad klydo; Jurgos Vilės pasakojimą apie skaudžią Algiuko šeimos istoriją „Sibiro haiku” – ištrauką apie alkį; Nijolės Kepenienės pasakojimą „Lietinių šeima” – apie mergaitę, kuriai tenka ginti broliuką autistą nuo besityčiojančių vaikų ir suaugusiųjų; Virginijaus Malčiaus „Ilgų kojų istorija” – pasakojimą apie berniuką, nerimaujantį dėl savo ilgų kojų, bet vėliau atradusį jų privalumus; Kazimieros Kazijevaitės pasakojimą „Mano sesė ir aš” – apie dviejų sesių pažintį su iš kitos šalies atvykusia kaimyne mergaite, nekalbančia lietuviškai, bet kalbančia širdies kalba.

„Knygiabuso“ architektūrą kūrė  parodų architektas, iliustruotojas Povilas Vincentas Jankūnas, grafinį dizainą – Miglė Vasiliauskaitė. „Norėjome sukurti literatūrinį veiksmą ar instaliaciją, kuri sietųsi su šių metų festivalio „Vaikų knygų sala“ tema – žmogaus teisės ir įvairovė vaikų literatūroje – ir drauge pasiektų atokiau nuo centro gyvenančius vilniečius. Esame dėkingi UAB „Vilniaus viešasis transportas” už bendradarbiavimą ir entuziastingai priėmusią mūsų siūlymą. Nedarėme labai išsamaus tyrimo, bet kiek mums žinoma, toks „knygiabusas“ – unikali literatūrinė instaliacija ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje – nepavyko rasti nieko panašaus. Viliamės, kad „knygiabuso“ vizualinis apipavidalinimas praskaidrins lapkričio nuotaikas, o čia randamos istorijos – spausdintos ir garsinės – leis prasmingai praleisti kelionės laiką,“ –  sako „Vaikų knygiabuso“ idėją inicijavusios literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius.

„Vaikų knygiabusas“ yra viena iš literatūrinio festivalio „Vaikų knygų sala“ programos dalių. Jau šeštasis vaikams iki 12 metų skirtas festivalis vyks lapkričio 19–20 d. Vilniaus mokytojų namuose. Šių metų festivalio tema – žmogaus teisės ir įvairovė vaikų literatūroje. Festivalį „Vaikų knygų sala“ organizuoja VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ įkurta literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“. Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

GALERIJA