Svarbiausiame vaikų literatūros renginyje išskirtinis dėmesys Lietuvos iliustruotojos knygai

Kovo 6-9 d. Bolonijoje (Italija) vyko 60-oji vaikų knygų mugė. Tai didžiausias tik vaikų ir paauglių literatūrai skirtas renginys, kuriame dalyvauja svarbiausios pasaulio leidyklos, žinomi autoriai, skaitymo skatinimo organizacijos. Savo stendą mugėje kasmet organizuoja ir Lietuvos leidėjų asociacija, o Lietuvos kultūros institutas pristato Lietuvos knygų kūrėjų renginių programą.

Šių metų knygų mugė buvo ypatinga ir VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“ įkurtai literatūros pažinimo programai „Vaikų žemė“ – programos išleista Patricijos Bluj-Stodulskos paveikslėlių knyga „Žmonės augalai“ išrinkta tarp šimto išskirtinių paveikslėlių knygų, išleistų 2022 metais. Rinkimus organizuoja tarptautinė paveikslėlių knygų leidėjų ir agentų platforma „Picturebook Makers / dPICTUS“, o knygas atrenka tarptautinė kuratorių komanda, kurią sudaro menotyrininkės/ai, literatūros kritikės/ai, meninikės/ai, iliustruotojos/ai iš įvairių pasaulio šalių.

„Picturebook Makers / dPICTUS“ stendą Bolonijoje aplanko daugybė vaikų literatūros lauko veikėjų – iliustruotojai, leidėjai, festivalių organizatoriai. Jie aktyviai domisi šimto išskirtinių paveikslėlių knygų ekspozicija, todėl tai puiki proga būti pastebėtai ir galbūt sulaukti tarptautinio bendradarbiavimo pasiūlymų. Ir, žinoma, pasidžiaugti, kad esi atrinkta iš daugybės kitų puikių knygų,“ – sako „Žmonės augalai“ autorė Patricija Bliuj-Stodulska.

Pasak „Vaikų žemės“ vadovo Justino Vancevičiaus, „Žmonės augalai“ buvo kuriama specialiai skaitmeninei įvairovės literatūros bibliotekai, kuria naudosis Lietuvos mokyklos. Bibliotekoje bus talpinami grožiniai kūriniai, įvairiais aspektais tyrinėjantys skirtingas žmogaus teisių temas, bei pagal knygas parengti mokymo medžiagų rinkiniai, skirti įvairiems mokomiesiems dalykams – lietuvių kalbai ir literatūrai, istorijai, etikai ir panašiai. Biblioteka yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. „Mums labai džiugu, kad „Žmonės augalai“ sulaukė tarptautinio dėmesio, viliamės, kad ši eidžizmo temą nagrinėjanti knyga bus išleista ir kitose šalyse,“ – sako J. Vancevičius.

Knyga „Žmonės augalai“ pasakoja apie jauno žmogaus, 11 m. amžiaus mergaitės, svarstymus apie savo ir kitų amžių, laiko tėkmę, jos nuostatas keičiančią patirtį – susitikimą ir draugystę su žymiai už ją vyresne kaimyne. Dienoraščio stiliumi sukurta knyga gali būti puikiu pagrindu diskusijai su ankstyvaisiais paaugliais apie populiarias su amžiumi susijusias nuostatas, skirtingo amžiaus grupes bei jų požiūrį vieni į kitus, skirtingų kartų susvetimėjimą. Knyga puikiai iliustruoja amžizmo* teoriją – kaip amžistinės nuostatos formuojasi dar jauname amžiuje, veikiamos visuomenės, medijų, kaip klijuojamos „etikėtės“ nepažįstamiems žmonėms vertinant tik pagal jų amžių, o ne pagal jų „augalo lapus“, kaip nuostatas galima laužyti per tiesioginį skirtingų kartų ryšį, iš arčiau pažįstant individualius kitos amžiaus grupės žmones savo aplinkoje.

Daugiau informacijos apie šimto išskirtinių paveikslėlių knygų ekspoziciją rasite čia https://dpictus.com/100-outstanding-picturebooks