„Vaikų žemės“ kronikos: 2020-ieji

Tiksi paskutinės šių kalendorinių metų minutės. Metų, kurių pradžioje net nenutuokėme, kokie keisti jie bus. Šiuo straipsniu norime peržvelgti, kokios veiklos vyko „Vaikų žemėje“ 2020-aisiais. Žvelgdami į mūsų renginiuose dalyvavusių vaikų ir jų tėvelių bei mokytojų skaičių net neabejojame – daugybė žmonių tiki vaikų literatūros galia net ir iššūkių kupinais laikais. Knygų žmonės sako, kad vaikų literatūra išgelbės pasaulį. Visa širdimi tam pritariame. Tad pradėkime:

  • Balandžio 2 d., minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija „Vaikų žemei“ skyrė premiją už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo skatinimo srityje. Šia premija siekiama įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas. Šis įvertinimas mus įkvepia ir suteikia daug jėgų tęsti darbus! Daugiau informacijos rasite čia.
  • Pavasarį, Lietuvą ištikus karantinui, greitai reagavome į įvestus apribojimus ir drauge su knygomis bei jų kūrėjais išsikraustėme į virtualią realybę. Taip gimė „Vaikų literatūros savaitė“ – ilgai ir smagiai šventėme Tarptautinę vaikų knygos dieną. Kiekvieną vakarą tarp balandžio 2-9 vyko nemokami nuotoliniai susitikimai su vaikų pamėgtais šių dienų rašytojais ir iliustruotojais. Vaikai galėjo virtualiai susipažinti su dvidešimčia knygų kūrėjų ir išgirsti jų skaitomas mėgstamiausių vaikystės knygų ištraukas. Daugiau informacijos rasite čia. Viliamės, šis renginys taps tradiciniu ir jau ruošiamės kitiems metams.
  • Adaptavome „Vaikų žemės“ literatūrines edukacijas, pritaikydami jas nuotoliniams susitikimams. Taip gimė projektas „Nepaprasta pamoka su knyga“ – dinamiški, interaktyvūs teminiai susitikimai su knygų kūrėjais bei kūrybiniai literatūros skaitymai. Nuo balandžio mėnesio iki mokslo metų pabaigos surengėme daugiau nei 50 tokių edukacinių susitikimų, kuriuose dalyvavo apie 1000 vaikų iš visos Lietuvos. Džiaugiamės, kad „Vaikų žemės“ literatūrinėse edukacijose mielai svečiavosi ir vaikai iš užsienio lietuvių bendruomenių! Projektą tęsiame, todėl ir 2021 m. kviečiame mokytojus bei ikimokyklinių įstaigų pedagogus užsukti čia https://vaikuzeme.lt/nepaprasta-pamoka-su-knyga/
  • Kartu su bičiuliais – medijų edukacijos ir tyrimų centru „Meno avilys“ – surengėme penkių susitikimų ciklą tėvams apie vaikus šiuolaikinių medijų aplinkoje. Virtualioje erdvėje pranešimus skaitė savo srities profesionalai, kino, medijų, socialinių tinklų, kompiuterinių žaidimų ir literatūros žinovai. Daugiau informacijos rasite čia.
  • Tarptautinę vaikų gynimo dieną startavo projektas „Knygiukai į pagalbą vaikams“, kurį sumanė  vaikų ir paauglių knygų autorė, „Vaikų žemės“ komandos narė Kotryna Zylė, kartu su VšĮ Vaiko psichologijos centru ir tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos IBBY Lietuvos skyriumi. Ši akcija subūrė virš penkiasdešimt žinomų Lietuvos rašytojų ir iliustruotojų, kurių duetai sukūrė net 37 įspūdingus Knygiukus – iliustruotas, patogiai sulankstomas trumpas istorijas vaikams, kurios gali atkeliauti į kiekvienus namus, bibliotekas, mokyklas, darželius – tiesiog atsisiųskite juos į savo kompiuterį ar išmanųjį įrenginį. Vaikai patys prisideda prie Knygiukų atsiradimo – atsispausdina, karpo ir susilanksto. Knygiukai iki šiol sėkmingai keliauja ne tik po Lietuvą, bet ir po pasaulį. Norėtumėt atsisiųsti ir Jūs? Apsilankykite čia.
  • Gegužės 29 dieną Anykščiuose duris atvėrė nauja šiuolaikiška edukacinė erdvė vaikams – paslaptingasis Istorijų dvarelis, ilgus metus anykštėnų vadintas Okuličiūtės dvareliu. Šio edukacijų centro koncepcijos kūrėjai – literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius, Kotryna Zylė ir Miglė Vasiliauskaitė – subūrė komandą, pakviesdami savo sričių profesionalus: Ievą Cicėnaitę, Justę Maldžiūnaitę, Robertą Nevecką, Lauryną Kamarauską ir kitus. Labai džiaugiamės, kad interaktyvaus muziejaus-edukacinės erdvės vaikams dizainas užėmė antrą vietą nacionaliniame konkurse „Geras dizainas“ socialinio ir paslaugų dizaino kategorijoje! O vaikams smagiausia, kad dvarelyje jie gali veikti ne kaip pasyvūs klausytojai, bet kaip aktyvūs dalyviai, liesdami ir patirdami visus eksponatus. Norėtumėt apsilankyti? Daugiau informacijos ieškokite čia https://www.facebook.com/istorijudvarelis
  • Rugpjūčio 12-15 dienomis drauge su Anykščių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialu „Istorijų dvarelis“ organizavome pirmąjį projekto „Arts by the River“/„Menai upės pakrantėje“ renginį – kūrybines dirbtuves „Visual storytelling”/„Istorijų pasakojimas vaizdais“, kuriose dalyvavo 12 iliustruotojų iš Lietuvos ir Latvijos. Dirbtuves vedė Berlyne įsikūrusio International Children’s Bookshop Mundo Azul įkūrėja, paveikslėlių knygų specialistė Mariela Nagle, Frankfurter Buchmesse vaikų literatūros departamento vadovas Hendrik Hellige ir garsios portugalų leidyklos Pato Lógico Edições įkūrėjas, žinomas knygų kūrėjas André Letria. Iš dalyvių atsiliepimų supratome, kad tokių renginių poreikis Lietuvoje išties didelis, todėl jau pradėjome ruoštis kitiems metams. Apie šių metų renginį daugiau informacijos rasite čia.
  • Skamba neįtikėtinai, bet vienas reikšmingas renginys šiemet buvo net labai gyvas ir nenuotolinis! Tai jau keletą metų iš eilės Anykščiuose po atviru dangumi rengiamas šeimoms skirtas literatūros, menų ir vasaros pramogų festivalis „Nuotykiai tęsiasi“, kurį organizuojame drauge su Anykščių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialu „Istorijų dvarelis“! Nors festivalį teko nukelti iš tradiciniu tapusio pirmojo birželio savaitgalio į rugpjūčio vidurį, bet tai nė kiek nesumažino džiugaus šurmulio ir literatūrinių renginių gausos vaizdingame Anykščių Dainuvos slėnyje, juolab, kad gamta tą savaitgalį visus apdovanojo fantastišku oru. Šiųmetinis renginys buvo skirtas gamtos pažinimui ir jos apsaugai – aplinkai draugiškai gyvensenai, mažinančiai neigiamą poveikį gamtai, aplinkosaugai, klimato kaitos problemoms, tvarumui ir ekologijai. Festivalis įvyks ir kitais metais, o jo naujienas sekite čia www.nuotykiaitesiasi.lt
  • Metų bėgyje surengėme keturias atradimų, nuotykių, kūrybinių ir pažintinių veiklų kupinas literatūrines dienos stovyklas pradinukams. Stovyklų programoje – susitikimai su knygų kūrėjais, ekskursijos po lankytinas ir intriguojančias vietas, kūrybinės dirbtuvės su įvairių sričių menininkais, aktyvūs žaidimai ir, žinoma, vitamino L (laimė) ir D (džiaugsmas) šaltinis – ledai! Stovyklų programų kuratorė ir vadovė Sigita Pikturnaitė sako, kad kitų metų tikslas – surengti stovyklą su nakvynę vyresniems vaikams, o pradinukams ieškoti naujų įdomių temų ir veiklų. Dar nedalyvavote? Kviečiame pasidomėti https://vaikuzeme.lt/stovyklos/dienos-stovyklos/
  • Rudeniui prasidėjus sulaukėme džiugių žinių, kad Aktyvių piliečių fondas skyrė paramą mūsų drauge su programa „Renkuosi mokyti!“ vystomai idėjai – mokykloms skirtai skaitmeninei įvairovės literatūros bibliotekai. Netrukus skelbsime daugiau naujienų, o šiuo metu pradėjome pirmųjų knygų atranką. Tikimės, kad per ateinančius penkerius metus bibliotekos ištekliais naudosis didžioji dauguma Lietuvos mokyklų, o jas lankantys vaikai atras ir susipažins su istorijomis ir jų veikėjais iš įvairiausių socialinių ir kultūrinių sluoksnių ir kilmių.
  • Metus vainikavo ilgiau nei savaitę trukęs ir vos prieš kelias dienas pasibaigęs ketvirtasis vaikų literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“. Festivalis, kasmet laukiamas kaip vienas svarbiausių vaikų literatūros renginių prieššventiniu laikotarpiu, nenuvylė savo gerbėjų ir šiemet. Susidūrę su pandemijos keliamais iššūkiais, persikėlėme į virtualią platformą www.vaikuknygusala.lt. Renginio formato pakeitimas tapo tikru įkvėpimu ir paskata pokyčiams – dalyvių laukė nuotoliniai susitikimai su mylimais knygų autoriais, kino kūrėjų rengti vaizdo klipai ir reportažai, atgijusios knygų istorijos, literatūrinės dirbtuvėlės, virtuali vakaro skaitinių lentyna, įvairių edukacinių ir pramoginių medžiagų rinkinys atsisiuntimui bei virtuali knygų mugė. Pirmą kartą tokioje Vaikų knygų saloje galėjo apsilankyti vaikai iš visos Lietuvos ir net įvairiuose pasaulio kampeliuose gyvenančios lietuvių šeimos! Kaip ir kasmet, profesionalus subūrė Knygų kūrėjų vakaras, kuris šiemet taip pat vyko virtualioje erdvėje.

„Vaikų žemės“ komanda dėkoja Lietuvos kultūros tarybai, Vilniaus miesto savivaldybei, Anykščių rajono savivaldybei ir Šiaurės ministrų tarybos biurui Lietuvoje už paramą skleidžiant žinią apie skaitymo džiaugsmą! Siunčiame šilčiausius linkėjimus mūsų ilgalaikiams partneriams ir draugams VšĮ „Meno avilys“, Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešajai bibliotekai, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriui, Nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai, programai „Renkuosi mokyti!“, Vilniaus mokytojų namams, Lietuvos leidėjų asociacijai. Nuostabiausių ateinančių metų linkime vaikų ir paauglių literatūros kūrėjams, leidėjams, kritikams!

Didžiausią AČIŪ tariame vaikams, jų tėveliams, mokytojams, bibliotekininkams ir kitiems vaikų literatūros mylėtojams – Jūs esate neišsenkantis įkvėpimo šaltinis! Įspūdingų istorijų Naujausiais 2021-siais metais!

GALERIJA