Vilniuje atidaroma paslaptinga būtybių paroda
Didelio susidomėjimo sulaukusi paroda „Būtybių tyrinėtojos kabinetas“ sugrįžta! Vasario 1 – kovo 12 dienomis paslaptingosios mokslininkės Emilijos Gruodytės surinkti eksponatai vilniečių ir miesto svečių lauks Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje (Vilniaus g. 39). Parodos atidarymas dalyvaujant jos kūrėjams vyks galerijoje vasario 1 d., 19.00 val.
Emilijos – paslaptingos mokslininkės – tyrinėjimų erdvėje pristatomos 9 lietuvių mitinės būtybės ir vienas tariamai iš Islandijos parsivežtas radinys. Parodą inicijavęs skaitymo skatinimo programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius sako, kad šią parodą galima traktuoti ir kaip šiuolaikinę Vilniaus legendą. „Legenda byloja, kad 2019 m., per Heloviną, po butus Islandijos gatvėje vaikštantys vaikai netyčia aptiko mokslininkės, būtybių tyrinėtojos Emilijos Gruodytės neužrakintą kabinetą, pilną paslaptingų radinių. Iškviesti tyrėjai, apžiūrėjo patalpas, ištyrė daiktus ir patvirtino jų autentiškumą. Neatsiradus mokslininkei paskelbė E. Gruodytės paiešką. O dabar su tyrinėtojos radiniais ypatingai kviečiame susipažinti jaunuosius vilniečius bei jų šeimas ir taip paminėti artėjantį 700-ąjį Vilniaus jubiliejų ir prisiminti miesto įkūrimo legendą“, – intriguoja J. Vancevičius.
„Po trumpo parodos debiuto festivalyje „Vaikų knygų sala“ sulaukiau daugybės pačių geriausių atsiliepimų! Mačiusieji vardino savo favoritus – milžinišką Žemynos išaugintą saulėgrąžą, Trolio pėdą, Velnio batus. Buvo ir skundų, kad žinia apie parodą labai suintrigavo, bet jos pasiekti nespėjo, kada bus vėl? Mano pačios vaikai po festivalio kelias dienas prašė prieš miegą pasekti „būtybių tyrinėtojos“ – Emilijos Gruodytės – gyvenimo istoriją, tai nustebino labiausiai. Net susimąsčiau ar nereikėtų šiai parodai virsti knyga. Gal vieną dieną!“ – pasakoja viena iš parodos kūrėjų, rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zylė.
Ekspoziciją K. Zylė kūrė drauge su dailininku ir scenografu Antanu Dubra. Jiems mokslinėmis konsultacijomis talkino dvi folklorą ir mitologiją tyrinėjančios mokslininkės dr. Asta Skujytė-Razmienė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) ir dr. Dagrún Ósk Jónsdóttir (Islandijos universitetas) bei skulptorius Lukas Pelegrimas.
Parodoje pristatomi 10 interaktyvių objektų. Kiekvienas objektas turi savo ypatingą istoriją, kurią pasakoja kabineto „įkūrėja“ mokslininkė Emilija. Emilijos pasakojimas dokumentuotas – jis turi realią datą, aplinkybes, kuriomis atsirado, ir emocinį foną. Mokslininkės Emilijos istorijas ir patirtis įgarsino aktorė Aistė Lasytė, garso režisierius – Martynas Gailius. Būtybių kabinetas atsiveria kaip būtybių „liudijimų“ kolekcija. Joje – ir milžiniška deivės Žemynos užauginta saulėgrąža, ir Giltinei liežuvį kirpusios žirklės, ir velnio batas su pypke, ir sugedęs Milžino dantis, ir vaikiškas megztinis su tarp siūlų įstrigusiu Baubo nagu, ir inkubatorius su Aitvaro kiaušiniu bei kiti objektai, kuriuos galima ne tik apžiūrėti, bet ir pačiupinėti.
Parodos atidarymas, kuriame dalyvaus ir parodos autoriai, Vilniaus vaikų ir meno galerijoje įvyks vasario 1 d., 19.00 val. Dalyvaujantieji parodos atidaryme turės pateikti Galimybių pasą bei viso renginio metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius.
Po pristatymo Vilniuje paroda keliaus į Šiaulius ir Klaipėdą. Parodos sukūrimą remia Lietuvos kultūros taryba. Parodos partneriai – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, leidykla „Aukso žuvys“. Daugiau apie parodą sužinosite apsilankę www.butybes.lt
Parodos anonsas