Knygiukai į pagalbą vaikams

Sveikiname visus Lietuvos vaikus tarptautinės vaikų gynimo dienos proga ir dovanojame Knygiukus – unikalias iš vieno A4 formato lapo išlankstomas knygeles!

Spausdinti skirta kolekcija dėl didelės apimties yra padalinta į du rinkinius, kuriuos parsisiųsti galite čia:

I Knygiukų rinkinys

II Knygiukų rinkinys

Akcija „Knygiukai į pagalbą vaikams“ subūrė virš penkiasdešimt žinomų Lietuvos rašytojų ir iliustruotojų, kurių duetai sukūrė net 37 įspūdingus Knygiukus!

Kviečiame parsisiųsti dovaną tiesiai į savo kompiuterį, atsispausdinti, susilankstyti ir skaityti kartu su visa šeima! Spausdindami namų spausdintuvu pasirinkite „fit to page“ funkciją ir sekite Knygiuko pasigaminimo instrukcijas:

Norėdami visą Knygukų kolekciją atsispausdinti profesionaliai, galite kreiptis į „Vaikų žemės“ draugus www.studioro.lt, kurie pažadėjo kiekvienam norinčiam visą 37 knygiukų kolekciją atspausdinti už 5.50 eur

Jei spausdinti nenorite, visas istorijas galite perskaityti virtualiai:

Knygiukai skaitymui

Projektas „Knygiukai į pagalbą vaikams“ jungiasi prie aukok.lt akcijos „Už vaikystę 2020“ ir kviečia visus, nemokamai parsisiuntus Knygiukus, aukoti labiausiai pažeidžiamoms Lietuvos šeimoms ir jose augantiems vakams.

Kūrėjus vienijantį projektą „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanė vaikų ir jaunimo literatūros pažinimo programa Vaikų žemė, kartu su VšĮ Vaiko psichologijos centru ir tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos IBBY Lietuvos skyriumi.

Tai – socialinė akcija, todėl knygų kūrėjai prisijungė neatlygintinai.

Knygiukus kūrė: Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė, Lina Žutautė, Jurga Vilė, Lina Itagaki, Vytautas V. Landsbergis, Vaiva Rykštaitė, Justinas Žilinskas, Benas Bėrantas, Modesta Jurgaitytė, Gaja Guna Eklė, Greta Alice, Eidvilė Viktorija Buožytė, Agnė Nananai, Marius Marcinkevičius, Vanda Padimanskaitė, Inga Dagilė, Ieva Babilaitė, Šarūnė Baltrušaitienė, Ignė Zarambaitė, Viktorija Ežiukas, Elena Selena, Ieva Juknytė, Rasa Lazauskaitė, Dalia Bieliūnaitė, Deimantė Rybakovienė, Antanas Šimkus, Povilas Villuveit, Jūratė Veteikytė, Paulius Norvila, Urtė Vaserienė, Daiva Molytė-Lukauskienė, Simona Jurčiukonytė, Vaiva Rutkauskaitė, Ignas Krakys, Aistė Mišinytė, Eugenija Kungienė, Vilija Kvieskaitė, Ugnė Rudinskaitė, Diana Lekevičienė, Gintarė Laurikėnienė, Sigita Mamaitytė, Jurga Sarmavičiūtė, Lina Eitmantytė-Valužienė, Indrė Zalieckienė, Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė, Neringa Vaitkutė, Inga Narijauskienė, Paulius Juodišius, Monika Vaicenavičienė, Lina Matiukaitė, Eglė Jasė, Vaiva Braškutė, Kotryna Zylė.

„Gyvename greitame amžiuje, kai vaikams sunku susikaupti skaitant ilgus aprašymus, storas knygas, todėl mažas formatas patrauklus vaikams. Tokią istoriją tikrai perskaitysi net jei skaitai silpnai. Ir į delną ji patogiai telpa. Vaikai mėgsta mažus dalykus, atrodo, kad jie jiems tiesiog pritaikyti. „Knygiukai“ yra trumpoji literatūra, jie ne mažiau geri nei kitos knygos, o projekto metu juos kuria profesionalūs kūrėjai“, – mintimis dalijasi „Knygiukus“ sumaniusi ir sėkmingai išbandžiusi VšĮ „Vaiko psichologijos centro“ steigėja, psichologė dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė. „Knygiukai“ ateina tiesiai į namus, vaikai patys prisideda prie jų atsiradimo – patys atsispausdina, karpo, sulanksto. Manau, tame yra truputis magijos. Šitas knygiuko formatas patrauklus – nereikia rišti, klijuoti, tereikia sulankstyti, įkirpti, perlankstyti – ir knyga,“ – sako psichologė.

Vaikų ir paauglių knygų autorė, „Vaikų žemės“ komandos narė ir projekto „Knygiukai į pagalbą vaikams“ sumanytoja Kotryna Zylė viliasi, kad „Knygiukai“ padovanos bent kelias minutes ramybės tiek vaikams, tiek tėvams. „Šiuo metu skaitymas vaikams garsiai – svarbi šeimos „terapijos“ forma. Kai tik namus perskrodžia vaikų peštynių klyksmas ir jokie argumentai kariaujančių pusių nebeįtikina, sėdu ant sofos ir pradedu skaityti garsiai. Dar nebuvo nei vieno sykio, kad mažiukai neatbėgtų ir nesukištų nosių į iliustracijas. Ir prisipažinsiu, tai ramina ne tik juos. Šis būdas nurimti labai svarbus ir man pačiai. Tiesiog mėgaujuosi istorija kartu su vaikais, tuo metu neturiu galvoti kaip juos sutaikyti, sudrausminti, kuo užimti ar sudominti“, – sako Kotryna.

Literatūrologė, tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė mano, kad retai susimąstome, jog teisė į kultūrą (ir literatūrą kaip vieną jos šakų) yra pamatinė vaikų teisė, įrašyta Vaiko teisių konvencijoje. „Negana to, kad paskutinius porą mėnesių situacija pasaulyje daugeliui apribojo šią teisę, atsiskleidė dar vienas dalykas – sužinojome, kiek daug vaikų neturi net kompiuterio ir interneto, ką jau kalbėti apie knygas, kurios daugeliui – prabangos dalykas. Ir, deja, mūsų valstybė nėra tokia turtinga, kad kiekvieną savo pilietį-vaiką aprūpintų knygomis. Tad gauti kad ir mažą knygiuką, bet turėti jį savo ir sau – jau žingsnis link to, kad gerbiame, vertiname ir stengiamės užtikrinti vaikų pamatines teises,“ – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.

Birželio 1–4 dienomis kviečiame klausytis gyvų pokalbių transliacijų apie vaikų ir tėvų emocijas, buitį, ir skaitymo gydomąją galią neramiais laikais. Vaikų žemės facebook paskyroje žinomus tėvus, vaikus ir specialistus kalbins vaikų knygų autorė Kotryna Zylė.

Birželio 1 d. – pokalbis su skaitančia keturių vaikų mama Beata Nicholson
Birželio 2 d. – pokalbis su skaitančia trijų vaikų mama, psichologe Monika Skeryte-Kazlauskiene ir vaikų literatūros specialiste Inga Mitunevičiūte
Birželio 3 d. – pokalbis su skaitančiu trijų vaikų tėčiu Simonu Urbonu
Birželio 4 d. – pokalbis su skaitančiu vaiku – Ūla (Ū ilgoji)

Kalbėsimės apie praėjusių dviejų mėnesių iššūkius, atradimus, požiūrį į skaitymą ir išgirsime atviras pašnekovų reakcijas į Knygiukus – knygų kūrėjų dovaną Lietuvos vaikams.

Projekto partneris – Lietuvos kultūros institutas.
Projekto vizualą sukūrė Agnė Nananai, šriftą – Lina Itagaki (už leidimą naudotis šriftu ačiū leidyklai Aukso žuvys).