„Vaikų žemės“ kronikos: 2021-ieji
Šuoliais pralėkę 2021-ieji buvo ne ką mažiau keistesni nei ankstesnieji metai. Tačiau, kai pagalvoji, juk kuo keisčiau, tuo įdomiau, visokiausių gerų dalykų galima prasimanyti! Ne išimtis ir mūsų žemės gyventojai: be tradicija jau tapusių „Vaikų žemės“ renginių ir edukacijų, buvo sukurta paroda, pastatytas spektaklis, toliau vykdomas didelis projektas, tęsiamos senos ir užmegztos naujos draugystės su kitomis literatūrą mėgstančiomis organizacijomis – ir viskas dėl to, kad vaikai pajustų meilę knygoms.
TRADICINIAI RENGINIAI: trukt už vadžių vėl iš pradžių!
Virtuali vaikų ir paauglių literatūros savaitė. Atsižvelgdami į šių laikų realybę gegužės 3–7 dienomis antrą kartą organizavome virtualią literatūros savaitę šeimoms ir mokykloms. Šįsyk drauge su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi. Suorganizavome net 10 nemokamų renginių, kuriuose vaikai ir paaugliai galėjo virtualiai susitikti su poetais, rašytojais, pasaulio kultūros, meno bei švietimo žmonėmis. Literatūrines edukacijas vis dar galite rasti
LRT mediatekoje.
Nuotykiai tęsiasi. Anykščių Dainuvos slėnyje drauge su Anykščių rajono viešosios bibliotekos „Istorijų dvareliu“ jau ketvirtą kartą organizavome tikrą literatūros, teatro, sporto, muzikos, judančių vaizdų ir vasaros pramogų fiestą – literatūros ir menų festivalį visai šeimai „Nuotykiai tęsiasi“. Per dvi festivalio dienas buvo suorganizuota daugiau nei 20 įvairialypių renginių, sukvietusių net 1000 lankytojų iš visos Lietuvos! Festivalio akimirkos užfiksuotos trumpame vaizdo įraše.
Vaikų knygų sala. Lapkričio 6–7 dienomis kvietėme vaikus ir jaunimą į literatūros festivalį Vilniaus mokytojų namuose. Festivalio lankytojai (kurių buvo per 600!) turėjo galimybę susitikti su mėgstamais knygų kūrėjais, apsilankyti literatūriniame pabėgimo kambaryje, interaktyvioje parodoje – „Būtybių tyrinėtojos kabinetas“ ir pasimėgauti trumpais siaubo filmukais. Taip pat salos lankytojai pirmieji išvydo spektaklio „Pypas ir jo nutikimai“ eskizą. Labai smagu, kad prie festivalio programos prisidėjo kūrėjai iš Lenkijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos.
Vaikų literatūros industrijos dienos. Kūrėjų sala. Vaikų ir jaunimo festivalis vyko drauge su kitu dideliu ir svarbiu renginiu – „Vaikų literatūros industrijos dienos“. Tai tarptautinis renginys, skirtas vaikų literatūros lauko dalyviams – rašytojams, iliustruotojams, leidėjams, vertėjams, skaitybos specialistams, vizualiųjų menų ir filologijos studentams. Renginys vyko lapkričio 4–7 dienomis. Buvo suorganizuota 19 įvairaus pobūdžio renginių, kuriuose dalyvavo svečiai iš Lenkijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Australijos, Italijos. Tai keturios dienos, kupinos naujos ir įkvepiančios informacijos naujiems „Vaikų žemės“ projektams! Vaizdo įrašus iš industrijos dienomis vykusio „Illustrators Survival Corner. Vilnius edition“ rasite čia.
EDUKACINĖS VEIKLOS: ką išmoksi, ant pečių nenešiosi
Nepaprasta pamoka su knyga. Per 2021 m. įvyko 290 kultūrinių edukacijų, padėjusių vaikams ir paaugliams parodyti kitokį istorijų pasaulį ir kiekvienam atrasti skaitymo džiaugsmą. Edukacijas vedė net devyniolika knygų kūrėjų bei „Vaikų žemės“ edukatorės Sigita Pikturnaitė ir Greta Alice. Nepaprastos pamokos su knyga Vilniaus mokiniams vyksta gyvai, o nuotoliniu būdu visos Lietuvos bei užsienio lietuvių bendruomenių vaikams. Jos įtrauktos į „Kultūros paso“ krepšelį. Daugau informacijos ieškokite čia: https://vaikuzeme.lt/nepaprasta-pamoka-su-knyga/
Dieninė stovykla „Miesto istorijos“ Vilniuje Turiningai leisti vasaros dienų 7–10 metų vaikus mūsų komanda sukvietė į dienos stovyklą ir supažindino juos su paslaptingomis Vilniaus miesto istorijomis. Juk kadaise čia kilo pilys ir vaikščiojo kilmingi didikai, upės keitė vagas ir atsirado gatvės, kuriose šiandien galima sutikti ne tik įdomių miesto gyventojų, bet ir gyvūnų! Ši stovykla jauniesiems smalsuoliams per įvairias edukacines, kultūrines, pažintines ir aktyvias veiklas padėjo tapti tikrais tyrinėtojais ir sužinoti, kokias paslaptis, įdomybes ir istorijas gali slėpti jų miestas.
Stovykla Antalieptėje. Vasarą dėmesį skyrėme ir vyresniems vaikams: net trisdešimt 12–18 metų jaunuolių pakvietėme į istorijų stovyklą Antalieptėje. Stovyklos dalyviai lavino savo kūrybiškumą ir su profesionalais praktiškai tyrinėjo ir kūrė įvairių formų ir žanrų istorijas! Ką gali žinoti, gal vienas jų taps rašytoju?
Informacijos apie „Vaikų žemės“ stovyklas ieškokite čia.
KITI PROJEKTAI: bitės saldus medus, bet sunkus darbas
Būtybių tyrinėtojos kabinetas. Tai vaikams sukurta edukacinė paroda, kviečianti neįprastu būdu susipažinti su lietuvių folkloru ir mitologija, o tiksliau – mitinėmis būtybėmis. Parodą sukūrė rašytoja Kotryna Zylė su dailininku ir scenografu Antanu Dubra. Kiekvieno iš 10-ties objektų ypatingą istoriją pasakoja „kabineto“ įkūrėja mokslininkė Emilija. Ši paroda lapkričio mėnesį pasirodė literatūros festivalyje „Vaikų knygų sala“, o 2022-aisias bus pasiekiama Vilniaus, Šiaulių ir Klaipėdos gyventojams. Kviečiame žiūrėti parodos vaizdo anonso.
Spektaklis „Pypas ir jo nutikimai“ . Tai vienos dalies spektaklis paaugliams ir suaugusiesiems pagal to paties pavadinimo nonsenso stiliaus Aido Jurašiaus knygą. Spektaklis ardo įprastus loginius ryšius, žaidžia dviprasmybėmis, kalbà ir jos formomis, laviruoja tarp absurdo ir filosofijos bei pasakoja apie sudėtingą, tačiau bene svarbiausią žmogaus gyvenimo etapą – paauglystę. Spektaklio eskizas, kaip ir paroda, lapkričio mėnesį buvo parodytas literatūros festivalyje „Vaikų knygų sala“, o 2022-aisiais jau planuojamos spektaklio gastrolės po Lietuvą.
Skaitmeninė įvairovės literatūros biblioteka Lietuvos mokykloms. Tai vienas itin svarbių „Vaikų žemės“ projektų, organizuojamas drauge su programa „Renkuosi mokyti!“. Projektas įgavo pagreitį 2021-aisiais. Jo tikslas – sukurti visoms Lietuvos mokykloms prieinamą internetinę biblioteką, kurioje būtų kaupiamos įvairių žanrų grožinės literatūros knygos (ar jų ištraukos) vaikams ir paaugliams, be kitų temų, aptariančios įvairovės ir žmogaus teisių klausimus. Visą būsimą medžiagą bus galima taikyti per literatūros, istorijos, etikos ar net geografijos pamokas! Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Daugiau informacijos apie projektą rasite www.ivairovesliteratura.lt
Knygų kūrėjai. Tai „Vaikų žemės“ komandos narės, rašytojos ir iliustruotojos Kotrynos Zylės sumanytas tinklaraštis, gimęs iš didelio noro dalytis vaikų knygų kūrėjų istorijomis. Tinklaraštyje skelbiamose „knygų anatomijose“ kūriniai išnarstomi po kaulelį, atsiskleidžia netikėčiausiomis spalvomis ir formomis. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šios originalios idėjos įgyvendinimo! „Knygų anatomijų“ ieškokite www.knygukurejai.lt
UŽSIMEZGUSIOS DRAUGYSTĖS: toks tokį pažino.
LIETUVOJE:
Dalyvavome Jonavos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos rengiamoje Knygų terasoje, visą vasarą kuravome knygų autorių susitikimų su jaunaisiais skaitytojais programą.
Drauge su Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės Bitės bibliotekos komanda kūrėme parodos „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“ turinį ir edukacines veiklas. Parodą aplankė 5631 lankytojas!
Dvi komandos narės – Sigita Pikturnaitė ir Greta Alice – prisidėjo prie Meno ir mokslo laboratorijos organizuojamų kūrybinio skaitymo dirbtuvių, per kurias viena komandos narė skaitė istorijas, o kita jas gyvai iliustravo.
LIETUVIŲ BENDRUOMENĖSE UŽSIENYJE:
Bendradarbiaudami su Liuksemburgo lituanistine mokykla „Avilys“ ir programa „Renkuosi mokyti!“ per rudens atostogas Liuksemburge 6–11 metų vaikams organizavome dienos stovyklą „Bitutės pasakų šalyje“. Vaikai su stovyklos vedėjomis Irena Šostak ir Reda Vaivadaite kūrė pasakų herojus, dalyvavo teatro edukacijoje, dainavo lietuvių liaudies dainas, skaitė pasakas, kūrė lėlių teatrą ir kartu su Kristina Savickyte surengė talentų pasirodymą. Viskas tam, kad vaikų širdyse įsižiebtų meilė literatūrai!
Muzikinės grupės „Knygų vaikai“ (galbūt vienintelė grupė pasaulyje, kurios nariai – vaikų literatūros kūrėjai!) turas po Europos lietuvių bendruomenes. Per 6 dienas aplankėme Belgiją, Vokietiją, Liuksemburgą ir Lenkiją. Trumpas vaizdo įrašas iš kelionės:
Audiovizualinis projektas „Ten būti čia“ buvo skirtas Pasaulio lietuvių vienybės dienai. Liepos 17 dieną buvo pristatytos keturios vaizdinio dienoraščio forma papasakotos 13–17 m. lietuvių vaikų istorijos apie jų kasdienybę, svajones, domėjimąsi Lietuva ir ryšį su ja. Visas istorijas galima rasti „Vaikų žemės“ facebook paskyroje arba https://vimeo.com/manage/folders/4987715
TARPTAUTINIS BENDRADARBIAVIMAS: už jūrų marių tolimų
Vienas įdomiausių ir rezultatyviausių projektų, kuris įgyvendintas susivienijus 36-iems Lietuvos, Latvijos ir Estijos kūrėjams – tai projektas „Tiny Books from Baltic Authors“. Projekto metu sukurta 18 knygiukų, skirtų 6–10 metų vaikams. Knygiukų istorijos gvildena lygybės, kultūrinės įvairovės, žodžio laisvės temas ir kviečia atsikratyti stereotipais, susijusiais su negalia, lyčių vaidmenimis, diskriminavimu dėl amžiaus. Sukurti knygiukai išversti į 10 kalbų ir yra visiems pasiekiami nemokamai adresu www.tinybooks.eu
Nuoširdžiai dėkojame strateginiams partneriams – Lietuvos kultūros tarybai, Vilniaus miesto savivaldybei, Aktyvių piliečių fondui, Anykščių rajono savivaldybei, Lietuvos kultūros institutui, LRT, Baltic Culture Fund – už paramą ir rezultatyvų bendradarbiavimą. Siunčiame šilčiausius linkėjimus mūsų ilgalaikiams partneriams ir draugams VšĮ „Meno avilys“, Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešajai bibliotekai, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriui, Nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai, programai „Renkuosi mokyti!“, Vilniaus mokytojų namams, Lietuvos leidėjų asociacijai, Šiaurės ministrų tarybos biurui Lietuvoje, Vilniaus dailės akademijai, ir mūsų naujiems bičiuliams – Lietuvos rašytojų sąjungai, Lenkijos institutui Vilniuje. Nuostabiausių ateinančių metų linkime vaikų ir paauglių literatūros kūrėjams, leidėjams, kritikams!
Nuoširdžiausiai AČIŪ tariame vaikams, jų tėveliams, mokytojams, bibliotekininkams ir kitiems vaikų literatūros mylėtojams – jūs esate neišsenkantis įkvėpimo šaltinis! Įspūdingų istorijų naujausiais 2022-aisiais metais!